Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

Všeobecné informace

kolan1

Obec Kolan se nachází mezi dvěma největšími městy na ostrově Pag (Novalja a Pag).  V prehistorických dobách, v blízkosti dnešní obce Kolan žili Liburnové. To potvrzují i ​​zbytky hradeb na kopci Gornji Gradac a na hoře Sveti Vid, nejvyšším vrcholu ostrova. Název Kolan vznikl podle římského akvaduktu, kanálu (lat. canalis, novolat. conalis, Conale - přehozením slabik vzniklo Colane).

 

V dnešním Kolanu žije asi 380 obyvatel. Ti se zabývají především zemědělstvím a to pěstováním vinné révy, chovem ovcí a výrobou sýra. V obci najdeme dvě sýrárny - Gligora a MIH. Sýrárnu doporučujeme navštívít, jejich výrobky jsou vynikající.

Sirana Gligora

sirana-gligora-sirevi1_b

Sýrárnu Gligora založil Ivan Gligora v roce 1995. Dnes v moderní "továrně" zaměstnává  27 lidí, vyproduje více než 50 tun pažského sýra (Paški sir) a 150 tun ostatních sýrařských produktů. Sýrárna odebírá mléko od zhruba 200 farmářů z ostrova Pag. Gligora patří k nejmoderněji vybaveným provozovnám svého druhu v celém Chorvatsku. Kromě výrobní haly a prostor pro zrání sýra k ní patří i degustační prostory a prodejna sýra. Kromě sýrů zde můžete koupit třeba olivový, dýňový olej a další vynikající produkty z ostrova Pag.

 

Sama ochutnávka sýra je příjemným zážitkem. Sýr zde mohou ochutnávat jak jednotlivci, tak celé skupiny. Ochutnávku sýra obvykle doprovází nabídka vína, případně dalších specialit – pršutu, domácího chleba, slaných ryb či oliv. K mladému sýru, který zraje jen pět měsíců, tu doporučují bílá vína. Ke starému sýru, který zraje až osmnáct měsíců, se obvykle servírují červená vína. Návštěvníci si mohou prohlédnout i provoz sýrárny.

 

Sýry Gligora obdržely mnoho ocenění na mezinárodních sýrařských soutěžích.

 

TRGOVINA GLIGORA KOLAN
Adresa:
Figurica 20, 23251 Kolan
Otevírací doba:
PO-SO: 08:00-17:00; NE: 09:00-17:00