Stara Novalja, Pag, Chorvatsko

Všeobecné informace

Pag, ChorvatskoPag je největší město a přístav na ostrově stejného jména.  Je také turistickým a kulturním střediskem ostrova. Žije zde asi 2 500 obyvatel. Leží na jihovýchodním pobřeží ostrova u stejnojmenného zálivu (Paški zaljev), který přechází v mělké slané jezero.  Záliv rozděluje město Pag na dvě části - starší historické centrum a novější část. Dnešní město Pag bylo postaveno asi 1 km od původní osady.  Obyvatelé Pagu se nejvíce zabývají chovem ovcí, zemědělstvím, výrobou soli, rybolovem a turistickým ruchem. Město Pag má i lázeňský charakter, v jeho okolí se nachází bahno s léčivými účinky.
 

Historie a památky

Pag, ChorvatskoNa konci středověku bylo město Pag velmi poničeno při bojích se Zadarem. Jeho obyvatelé se rozhodli staré město neopravovat, ale vybudovat město nové. V roce 1443 začal město stavět největší gotický sochař v přímoří stavitel Juraj Dalmatinac. Díky tomu je Pag jedním z mála plánovitě navržených měst v Dalmácii. Původně se město začalo budovat ve stylu gotickém, ale postupem času přibývaly renesanční prvky.

 

K významným budovám, které Dalmatinac vystavěl, patří Knížecí palác (Knežev dvor) na hlavním náměstí. Dominantou tohoto náměstí (Trg kralja Krešimira), je ale kostel Nanebevzetí Panny Marie.

 

Další významnou památkou je kostel Svaté Markéty, který patří ke klášteru benediktinek. Klášter má důležité místo v historii ostrova, jelikož zde byla první dívčí škola a školka.

 

Pouhé dva kilometry od Pagu jsou pozůstatky starého města a probíhá zde archeologický výzkum.

 

V červenci 2009 otevřela své brány v Pagu stálá výstava historie těžby a zpracování soli na ostrově (Stalna izložba solarstva), která je umístěna v jednom z devíti zdejších skladišť soli, pocházejících ze 17. až 19. století. Kamenné budovy skladišť soli (říkají jim zde magazini soli) stojí v těsné blízkosti městské pláže a mostu vedoucího do starého města. Zaujímají plochu přibližně 4000 m² a jsou v současné době chráněnou památkou. Expozice je umístěna ve skladišti zvaném Ferdinand, v budově postavené v roce 1629 na místě někdejšího opatství sv. Petra.

 

Pro město Pag je také typická pažská krajka, která byla prohlášena za chráněnou kulturní památku. Tradice její výroby sahá až do 16. století.

 

A také nesmíme zapomenout na výrobu pažského sýra (paški sir), který je známý nejen v Chorvatsku, ale i po celé Evropě. Sýr se vyrábí za použití stejné technologie, kterou jej vyráběli Liburnové již před 3000 lety. 

 

Více info na www.paskasirana.hr