Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

 

Stara Novalja, Pag, Chorvatsko

Národní park Paklenica

Paklenica, ChorvatskoPark Paklenica je součástí pohoří Velebit a rozkládá se na ploše 102 km². Nachází se nad městem Starigrad v severní Dalmácii. Nejzajímavější částí parku jsou dva kaňony - Velika Paklenica a Mala Paklenica, které jsou od sebe odděleny náhorní plošinou v nadmořské výšce 500 m.  Velika Paklenica je oblíbena mezi příznivci skalního lezení. V parku je nedotčená příroda a je i velmi zajímavý z geologického hlediska. Jsou zde zastoupeny mnohé krasové jevy. Možná si při toulkách po národním parku Paklenica vzpomenete na filmy o Vinnetouovi. Některé slavné scény byly totiž natáčeny právě zde, např. v kaňonu (Poklad na Stříbrném jezeře).

 

Paklenica, ChorvatskoV kaňonu Velike Paklenice se nachází nejvyšší skála (Anića Kuk) v Chorvatsku, která je vysoká 712 m. V severní části kaňonu je přístupná jeskyně Manita peć. Je dlouhá 175 m a tvoří ji dvě velké síně. Vstup je možný pouze s průvodcem.

 

Kaňon Mala Paklenica je hůře přístupný než VP. Ve zdejších skalních stěnách se nachází hnízdiště vzácného supa bělohlavého, který má rozpětí křídel až 2,5 m. Mala Paklenica je výchozím bodem pro výstup na nejvyšší vrchol Velebitu - Vaganski vrh (1 757 m n.m.).

 

Více info na www.paklenica.hr