Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

 

Stara Novalja, Pag, Chorvatsko

Všobecné informace

Novalja, ChorvatskoNovalja je druhé největší město na ostrově Pag a hlavní turistické centrum. Žije zde asi 2 000 obyvatel. Novalja leží při hlavní komunikaci na ostrově asi 7 km od přístavu Žigljen.

 

Novalja je orientována na turistický ruch. Ve městě je mnoho ubytovacích zařízení a restaurací. Město vybudovalo na pobřeží hezkou promenádu, v mnoha restauracích můžete vyzkoušet chorvatské speciality. Gastronomická nabídka je především zaměřena na místní speciality (jehňata na rožni, ryby, plody moře, pažský sýr).

 

V okolí Novalje se nacházejí velmi atraktivní pláže. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat Zrće, Straško a Planjka-Trinčel (záliv Stara Novalja). Tyto tři pláže byly oceněny tzv. Modrou vlajkou (ocenění pro pláže a jachtařské přístavy). 

Historie a památky

Antický vodovod, NovaljaRaritou města Novalja je bezesporu starý římský podzemní vodovod. Místní ho nazývají Talijanova buža (Italova díra). Byl vybudován v 1. stol. n. l.. Byl dlouhý 1 042 m o průměru cca 60 cm. Vodovod má 9 nadzemních otvorů (tzv. větráky) a ten nejvýše položený je 44 m nad zemí. Koncem antiky ztratil vodovod svoji funkci a upadl do zapomnění. Znovuobjeven byl v 19. století a dokonce byl i několikrát v provozu začátkem 20. stol.. Dnes patří mezi turistické atrakce a je přístupný v délce 150 m. Vstup do vodovodu je z Městského muzea (Gradski muzej, ulice Kralja Zvonimira).

 

Městské muzeum. Zde jsou k vidění různé předměty z dob antiky, které byly nalezeny při archeologických průzkumech. Dále je zde umístěna výstava fotografií z vraku antické lodi, která vezla v 1. stol. př. n. l. náklad antických amfor a potopila se v zátoce v blízkosti přístavu Žigljen.

 

Gotický kostel Matky Boží (Majka Božje), přestavěný barokně, stojí na místě velké raně křesťanské baziliky (z ní se zachovaly základy a dva relikviáře ze 4. stol.).

 

Za dob antických byla Novalia jižním přístavem římského města Cissa. Pozůstatky antické osady (trosky budov, akropole, akvaduktu) se dochovaly dodnes a najdeme je v rybářské osadě Caska, která se nachází 3 km od Novalje.