Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

 

Stara Novalja, Pag, Chorvatsko

Národní park Kornati

Kornati, ChorvatskoSouostroví Kornati se nachází v Severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik. V roce 1980 byl na ostrovech zřízen národní park. Park se rozkládá na ploše 218 km² a patří do něj 89 ostrovů z celkových 147. Ostrovy jsou vápencového a  křídového původu. Nejsou zde vodní toky ani sladkovodní prameny. Hlavním a největším ostrovem je Kornat, který zaujímá 33 km².  Ostrovy nemají stálé obyvatele. Jsou zde pouze malá sídla, jež slouží pro přechodný pobyt obyvatel, kteří zde chovají ovce, pěstují olivy a vinnou révu.

 

Mezi nejzajímavější ostrovy patří Kornat, Lavsa, Ravni Žakar a Purara. Na ostrově Kornat najdeme trosky byzantské pevnosti Tureta a kostelík P. Marie z Tarcu. Zátoky tohoto ostrova nabízejí příjemné koupání v půvabné přírodní scenérii a jachtařům možnost kotvení. Ostrov Lavsa patří mezi nejmalebnější ostrovy národního parku. Na východě s ostrovem sousedí jedna z přírodních rezervací v rámci Kornatů, ostrov Klobučar. Na ostrově Klobučar najdeme nejvyšší útes celého Kornatského souostroví. Přírodní rezervace Purara zahrnuje dva ostrůvky Vela a Mala Purara. Je to velmi cenná floristická a ornitologická rezervace - na ostrovy je bohužel zakázán vstup.

 

Kornati, ChorvatskoSpráva národního parku Kornati sídlící na ostrově Murter funguje též jako informační centrum a jako středisko pro přijímání návštěvníků i organizaci pobytů na Kornatech. Uvnitř parku byly vybudovány tři recepce pro příjem rekreantů, vybavené restauracemi, směnárnami, jsou tu dvě mariny pro jachty (Piškera a Lavsa), které jachtařům poskytují veškeré služby.

 

Na ostrovech platí velmi přísná pravidla omezující pohyb jak lodí, tak i chodců. Není zde dovoleno rozdělávání ohně, sběr jakýchkoliv kamenů, mušlí. Sportovní (rekreační) rybolov je dovolen jen se souhlasem správy národního parku. Individuální potápění není na území národního parku povoleno. Vstupné do parku - každá loď si před vplutím do parku musí pořídit vstupní kartu podle délky lodi. Karty zakoupené mimo území parku jsou cenově výhodnější.

 

Více info na www.kornati.hr