Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

 

Stara Novalja, Pag, Chorvatsko

Plitvická jezera

Plitvice, ChorvatskoPlitvická jezera (Plitvička jezera) jsou neznámějším přírodním parkem v Chorvatsku. Od Zadaru jsou vzdálená 150 km. Nacházejí se na horním toku řeky Korana v nadmořské výšce 500 - 640 m mezi horskými vápencovými masivy Velká a Malá Kapela a Pleševica. Park zaujímá plochu 295 km² a z toho hladina jezer je 2 km². V roce 1979 byla Plitvická jezera zařazena na seznam UNESCO.

 

Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a jsou spojena průtoky. Nachází se zde 16 jezer, 120 vodopádů a 20 krasových jeskyní. Leží ve vápencové proláklině, která vznikla asi před 8 tisíci lety. Jezera se nacházejí celkem na 5 řekách (Korana, Crna, Biela, Plitvica a Rječica).

 

Nejvýše položené je Prošćansko jezero - 639 m n.m.. Největší jezero je Kozjak s plochou 81,5 ha a je současně i nejhlubším jezerem (46 m). Nejhezčími vodopády jsou Sastavci, které padají až do hloubky 49 m.

 

Jezera mají různou barvu - od smaragdově zelené po sytě modrou. V létě má voda v jezerech až 24 °C a v zimě zamrzají.

 

Otevírací doba:

 

Jaro a podzim: 8:00 - 18:00

Léto: 7:00 - 20:00

Zima: 8:00 - 16:00

 

(předprodej vstupenek končí vždy 4 hod před koncem otevírací doby)

 

K nejvýše položenému jezeru (Prošćansko j.) jezdí kyvadlová doprava, jejíž použití je zdarma v rámci zaplaceného vstupného. Na jednotlivých zastávkách lze libovolně nastupovat i vystupovat. Přes jezero Kozjak jezdí pravidelně elektrický parníček.

 

Více info na www.np-plitvicka-jezera.hr