Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

 

Stara Novalja, Pag, Chorvatsko

Všeobecné informace

Zadar, ChorvatskoZadar leží na pobřeží Jadranu v severní Dalmácii. Je pátým největším městem Chorvatska (72 718 obyvatel) a leží na 4 kilometry dlouhém a 500 metrů širokém poloostrově, který odděluje přístav od vod Zadarského průlivu. Staré město leží na severozápadním konci poloostrova, nové městské čtvrti Voštarinica a Brodarica zabírají severovýchodní pobřeží, které se nazývá Borik. Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii. Zadar je také významný trajektový přístav a jsou zde dvě jachtařské mariny.

Historie a památky

Zadar, Sv. DonatPůvodními obyvateli Zadaru byli Liburnové (9. století př.n.l.). Za druhé světové války byl jako důležitá fašistická pevnost bombardován spojeneckými vojsky. Po osvobození v roce 1944 byl Zadar v rámci Chorvatska začleněn do Jugoslávie. Dnešní Zadar nese výrazné znaky římského urbanistického řešení (pravidelná síť ulic s cardem a decumanem). Antické památky byly odhaleny teprve bombardováním města za druhé světové války (základy templu, římské sloupy baziliky, domy na fóru aj.). Zadar je prvním městem na území Chorvatska, které mělo již v roce 1396 univerzitu. Založili ji dominikáni v areálu kláštera sv. Dominika.

 

Nejcennější památkou je předrománský kostel sv. Donáta (Sveti Donat) z 9. století. Kostel je nejmonumentálnější stavbou této doby ve východním přímoří. Je vysoký 27 metrů a stojí na někdejším římském fóru.

 

Další významnou stavbou je katedrála sv. Anastázie (Sveta Stošija). Je to vzácná románská stavba z 12. - 13. století. Z její zvonice je nádherný pohled na celý Zadar.

 

V Zadaru se také dochovala část renesančního opevnění včetně Pevninské brány (Kopnena vrata), Babí věže a zbytku hradeb.

 

Mořské varhany, Zadar, ChorvatskoZadar má jednu velkou novou atrakci (od r. 2005) a tou jsou "Mořské varhany" (Morske orgulje). Inspirací  pro varhany byl přírodní jev, který vytváří vlnobití - zvuky se ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží. Varhany se nacházejí v nejzápadnější části starého města na Istrijském nábřeží. Skládají z 35 trubek o různém průměru, jsou zabudovány do stupňovitě upravené pobřežní zdi a jejich malebný zvuk se line z jednotlivých otvorů. Jednotlivé stupně tvoří široké schodiště, po němž lze sejít až k mořské hladině.

 

Pozdrav slunci, Zadar, ChorvatskoNa stejném místě byla instalována (2008) další atrakce "Pozdrav Slunci" (Pozdrav Suncu). Tento projekt je koncipován tak, aby doplňoval instalaci Mořských varhan a vytvářel s nimi harmonický celek. Pozdrav Slunci má tvar velkého kruhu(průměr 22 metrů) a je zapuštěn do kamenné dlažby. Skládá se ze 300 vícevrstvých skleněných desek, pod nimiž jsou umístěny fotovoltaické solární moduly. Po západu slunce se rozsvítí všechny zabudované světelné prvky a podle nastaveného programu se uskutečňuje magická světelná hra s barevnými efekty.

 

 

Z mnohých zadarských muzeí stojí za návštěvu: Archeologické muzeum (Arheoložki muzej) v ulici Medulićově, Stálá výstava církevního umění - Zlato a stříbro Zadaru (Zlato i srebro Zadra) v ul. Stomorica, Národní muzeum s uměleckou galerií a přírodovědným oddělením (Narodni muzej s Galerijom umjetnina i prirodoslovnim odjelom), Námořní muzeum (Pomorski muzej) v ul. Š. Kožičiće-Benje.