Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

2011 – nejúspěšnější rok v historii českého freedivingu

03.10.2011, 15:35, Radek Holub

czech freediving teamJe teprve začátek října a už můžeme říct, že letošní rok je, co se týká sportovních úspěchů českých freediverů, ten nejlepší. Na nedávném Mistrovství světa AIDA v hloubkových disciplínách získala Česká republika čtyři medaile (jednu zlatou a tři stříbrné).

 

Jenom pro informaci – až do letošního roku přivezli naši závodníci ze světových šampionátů celkem šest medailí. A to nás letos ještě jedno Mistrovství světa čeká. V Itálii se bude od příštího týdne konat světový šampionát v bazénových disciplínách, kde máme šanci opět dosáhnout na medaili. Barbora Ivanská se určitě pokusí dostat do finále v disciplíně dynamická apnoe. Kdo někdy sledoval finálové rozplavby v „dynamice“ na MS, tak ví, že tam se může stát cokoliv.

 


Martin Stepanek, freedivingPři pohledu na celkovou statistiku zisků medailí na světových šampionátech si nelze nevšimnout jedné věci, a tou je výrazná převaha žen v individuálních závodech. Zatím máme deset medailí. Z toho dvě stříbrné získalo mužské národní družstvo v soutěži týmů. Ze zbývajících osmi medailí jich šest mají dvě dívky. Jarmila Slovenčíková a Alena Zabloudilová tak mají výrazný zápis nejenom v české freedivingové historii, ale i v té světové. Jarmila si přivezla ze svěťáků postupně krásnou sbírku jedné zlaté (CNF 2007), jedné stříbrné (CWT 2011) a jedné bronzové (CNF 2009) medaile. Alena si dovezla jednu zlatou (CNF 2011) a dvě stříbrné (DNF 2007 a FIM 2011). Muži mají shodně po jedné stříbrné medaili. Michal Rišian (CNF 2011) a Martin Petrisko (DNF 2009). Martin Štěpánek nikdy na Mistrovství světa v individuální soutěži medaili nezískal, ale zase vždy výrazně pomohl mužské reprezentaci k zisku dvou stříbrných kovů v soutěži týmů (2006 a 2008).

 

Právě dnes (3.10.2011) se Martin pokouší o další individuální světový rekord. V plánu má překonání rekordů ve třech hloubkových disciplínách (CWT, CNF a FIM). Pokud se mu podaří nějaký z rekordů zlomit, bude to další významný zápis do letošní freediverské bilance. Tento rok je pro nás už v tuto chvíli nejúspěšnější v historii českého freedivingu a může být jenom lepší. Tak držte stejně jako my palce Martinovi a pak našim závodníkům na bazénovém Mistrovství světa v Itálii, ať je ten rok 2011 ještě o něco úspěšnější.

 

(zdroj: www.apnea4all.com)

 
« Zpět