Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

Akvárium Pula - středisko pro záchranu mořských želv

03.05.2011, 08:28, Radek Holub

Zelva, akvarium PulaV Pule bylo před devíti lety (2002) otevřeno v někdejší rakouské pevnosti moderní akvárium (Akvárium v Pule - jedno z nejpřitažlivějších mořských akvárií na Jadranu), jehož součástí je i Středisko pro záchranu mořských želv (Centar za oporavak morskih kornjača), které je jediným podobným zařízením v celém Chorvatsku.

 

Středisko oficiálně vznilo v roce 2006, ale v rámci akvária byla však mořským želvám poskytována poúrazová péče, léčba a rehabilitace již od jeho založení. Ve středisku se odborníci snaží zachránit jim nejprve život a pak postupně posílit jejich organismus a připravit je pro návrat do volného moře. Kromě léčby a péče o želvy, středisko také pracuje na jejich označování a informuje místní obyvatele, zejména rybáře, kteří jsou se želvami v běžném kontaktu.

 


Mořské želvy jsou jedním z nejohroženějších druhů, a proto jsou chráněny četnými národními a mezinárodními předpisy. Od roku 1995 jsou chráněny v Chorvatsku Zákonem na ochranu přírody Ochrana přírody zákona (Úřední věstník 30/94 a 7 / 06) a nařízením o ochraně některých druhů plazů (Úřední věstník 47/95). Přes veškeré snahy o ochranu se počet zvířat v Jaderské moři snižuje, stejně jako ve světě obecně. S ohledem na toto všechno a na stále rostoucí vliv člověka na moři, se ukázalo jako nutnost zřízení střediska pro záchranu želv. 

 

Do střediska v Pule jsou dopravovány poraněné želvy z celého chorvatského pobřeží. Místní dobře vědí, že mořské želvy na Jadranu nehnízdí, takže každá želva, která se octne na souši, je nemocná nebo poraněná a pořebuje pomoc. Nálezci jsou většinou rybáři nebo náhodní chodci při pobřeží. Želvy po nich dostávají jmémo nebo je mohou sami pojmenovat. Ve středisku žijí ve vodních nádržích a bazénech s denním světlem. V létě dostávají čerstvou vodu přímo z moře a v zimě, kdy se voda musí zahřívat, se používá uzavřený systém cirkulace vody. Želvy se léči antibiotiky, velkými vitaminovými dávkami a fyziologicky. V případě bolestí se jim podávají analgetika. Po vyléčení a ukončení rehabilitace jsou želvy opatřeny značkou a vypuštěny do volného moře. K této slavnostní události dochází většinou začátkem léta, před hlavní turistickou sezónou. Jen loni v červnu se "domů" vrátilo šest uzdravených želv: Ninja, Matija, Žana, Larica, Samantha a Andrea.

 

Otevírací doba akvária:

Duben, květen a září: 10:00 - 18:00

Červen - srpen: 9:00 - 22:00

Říjen - březen: 10:00 - 16:00

 

Vstupné:

děti do 3 let - zdarma

děti 3 až 7 - HRK 30

děti 7 až 18, studenti a senioři - HRK 40

dospělí - HRK 60

 

Více informací najdete ZDE.

 

Zelva, stredisko pro zachranu zelv Pula. Akvarium Pula

 
« Zpět