Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

ANNELIE POMPE - nová výzva - nejvyšší a nejhlubší

06.04.2011, 16:54, Radek Holub

Annelie PompeAnnelie Pompe (Švédsko) se v květnu 2011 chystá pokořit Mount Everest. To samo o sobě už je pěkný výkon. Annelie je navíc v disciplíně Variable Weight taky nejhlubší ženou světa. Její rekord v této disciplíně je 126m. Annelie kdysi prohlásila, že chce být nejhlubší a nejvyšší ženou světa. Pokud vyleze Mount Everest, tak se svému snu velmi přiblíží.

 

Annelie se narodila v roce 1981 ve Švédsku. Pracuje jako spisovatelka, fotografka (zejména pod vodou) a také jako osobní trenérka. Cití se doma jak na vrcholu hory, tak na dně moře. Horolezectví a freediving mají kupodivu mnoho společného, přestože jsou to odlišné sporty. Freediving dal Annelie duševní sílu a schopnost ovládat svou mysl, lezení jí dává fyzickou sílu a vytrvalost.

 


Annelie navíc ve spolupráci se Sebastianem Naslundem vymýšlí novou „disciplínu“. Tou bude kombinace nejhlubšího ponoru a zdolaného nejvyššího bodu. Obojí bez dopomoci dýchacích směsí nebo kyslíku. Sebastian vymyslel bodovací tabulku, v níž znamená 1m hloubky 50 bodů a 1m nadmořské výšky 1 bod.

 

Annelie prozatím zdolala 7895 m (Shishapangma, Tibet) a potopila se do zmiňovaných 126m. Dohromady má tedy 11055 bodů.

 

Sebastian přirovnává k výšce nejvyšší hory světa hloubku 176m. Pod 160m se zatím potopilo pouze pět lidí, a z toho jedna jediná žena (Pipin Fereras, Audrey Mestre, Loic Le Ferme, Herbert Nitsch a Patrick Musimu). Loic Le Ferme a Audrey Mestre zemřeli během svých pokusů o rekord. To znamená, že 40% lidí, kteří šli pod 160m, zemřelo. Pro srovnání při pokusu o zdolání Mount Everestu přišel o život každý 15-tý horolezec. Většinou při sestupu. Stejně jako u freedivingu je nejrizikovější poslední fáze výkonu.

 

Ženský světový rekord v disciplíně No Limits je nyní právě těch 160m. Drží ho Tanya Streeter (GB). Pokud ho Annelie Pompe překoná a zdolá Mount Everest, tak se jí opravdu splní její sen.

 

O nové "disciplíně" se můžete více dočíst zde.

 

(zdroj:  www.oceaninspire.com, www.apnea4all.com)

 

 
« Zpět