Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

FREEDIVING - Martin Štěpánek plánuje překonat několik světových rekordů

19.07.2011, 21:00, Radek Holub

Martin Štěpánek, freedivingMar­tin Ště­pá­nek chce v období od 03. do 09. října 2011 získat svě­tové prven­ství v něko­lika hloubkových disciplínách (CWT, CNF a FIM). Akce se bude konat v egyptském Sharm El She­i­khu v kom­plexu Sharm Club Village. Záštitu nad rekordy pře­vzala orga­ni­zace F.I.I. (Freedi­ving Instruc­tors International).

 

Martin Štěpánek (*1977) se na světové špičce drží již několik let a diktuje tempo nové generaci freedivingu. V minulosti se několikrát stal světovým rekordmanem.

 

Poslední dosažené rekordy:

 

2009 - CWT - 122m (Sharm el Sheikh)

2009 - FIM - 110m  (Sharm el Sheikh)

 


Disciplínami, ve kterých se Martin bude snažit dosáhnout světového prvenství, jsou:

 

Martin Štěpánek, freediving

Konstantní váha s ploutvemi (CWT) - závodník při pokusu o dosažení co největší hloubky musí zanořit a vynořit za pomocí své vlastní síly (je povoleno pouze použití ploutví nebo monoploutve). Váha závodníka musí zůstat stejná během celého ponoru.

 

Konstantní váha bez ploutví (CNF) - závodník sestupuje a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví). Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. 

 

Free Immersion (FIM) - závodník se snaží o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení /ploutve, sled apod./. Přitahování za sestupové lano je povoleno. 

 

V CWT je držitelem světového rekordu Rakušan Herbert Nitsch (124m). V dalších dvou je světovým rekordmanem Novozélanďan William Trubridge - CNF (101m), FIM (120m).

 

Přípravy a trénink budou v Rudém moři probíhat již koncem září 2011, kdy Martin přiletí do Egypta po MS jednotlivců z Řecka a po aklimatizování začne ladit finální hloubky. Důležitou součástí přípravy a hlavně samotných rekordů je zajištění maximální bezpečnosti atleta po celou dobu konání akce, o kterou se postarají velmi zkušení jistící potápěči z Čech s technickou podporou místního potápěčského centra Lighthouse. Na regulérnost akce budou dohlížet mezinárodní rozhodčí Aida International, kteří dorazí do Sharm El Sheikhu na rekordní týden, aby dohlédli na dodržení všech pravidel, které při takovýchto akcích musí závodník nezbytně dodržet.

 

Více informací, fotografií a videí z průběhu celé akce a pokusů o světové rekordy Martina Štepánka najdete na webu vytvořeném pouze pro tuto akci www.stepanek2011.com.

 

Martin Štěpánek, freediving

 

(zdroj: www.stepanek2011.com)

 
« Zpět