Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

MUZEUM SOLI - NIN (CHORVATSKO)

27.02.2012, 12:00, Radek Holub

Solana Nin, ChorvatskoNa konci sezóny 2011 bylo na chorvatském pobřeží otevřeno již druhé muzeum soli. První je na ostrově Pag (více zde).

 

Muzeum se nachází ve městě Nin (15 km od Zadaru) a zaujímá plochu asi 55 ha.  Tradice těžby soli sahá až do římské doby. A sůl se z mořské vody získává i dnes prakticky stejným způsobem jako za Římanů, pře dvěma tisíci lety. Mořská voda samospádem vtéká do mělkých krystalizačních nádrží – bazénů. Tam se pomocí sluneční energie a větru odpařuje, až postupně vykrystalizuje v čistou přírodní mořskou sůl. Právě tento postup mohou dnes návštěvníci sledovat v ninském Muzeu soli. Mohou se totiž s průvodcem projít podél nádrží saliny, kde se mořská voda odpařuje.

 


Expozice nabízí pohled do historie těžby a zpracování soli. Mezi vystavenými předměty muzea jsou tradiční zařízení a nástroje, které se v procesu získávání a úpravy soli používaly, např. vozíky z vláčku, který sloužil na svážení soli, nádoby, váhy apod. Dochovaly se i pozůstatky kamenného stavidla z římské doby, které sloužilo k usměrňování proudění mořské vody do odpařovacích bazénů. Lze si tu prohlédnout vzorky soli z jednotlivých etap zpracování.

 

Muzeum soli, Nin

Labužníci jistě uvítají možnost ochutnat a koupit si "Květ soli" (Cvijet soli), známý ve vysokém kulinářství jako Fleur de Sel. Je to nejkvalitnější nerafinovaná mořská sůl. Získává se při ideálním počasí a sbírá se ručně v odpařovacím bazénu ráno nebo večer za absolutního bezvětří, hned během prvních hodin odpařování na mořské hladině, jako tenoučká vrstva krystalů, připomínající křehké lístečky květů. Sbírá se každý den a dosušuje se na slunci bez jakékoli rafinace a bez chemických příměsí. Květ soli má kromě specifické chuti i léčivé účinky.

Součástí muzea je i prodejna suvenýrů, kde si mohou návštěvníci koupit veškerý sortiment salinou vyráběný, včetně Květu soli. Dárkové balení Květu soli po 150 g stojí 48 HRK. 

 
Prodává se tu i jedna opravdová specialita – slaná čokoláda nebo sušenky máčené ve slané čokoládě.

 

Více informací najdete ZDE.

 

(zdroj: www.chorvatsko.cz)

 

 

Solana Nin        Solana Nin

 
« Zpět