Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

Podvodní pozorovatelna v ČR

29.08.2011, 13:33, Radek Holub

podvodní pozorovatelna, Lomeček, Starý KlíčovPotápěči v Plzni v polovině srpna představili opravdový unikát – takzvanou podvodní pozorovatelnu. Bude sloužit jako výcvikové stanoviště pro potápěče a jejich instruktory, ale i jako atrakce pro veřejnost. Toto v Čechách naprosto výjimečné zařízení vzniklo především díky nadšení a umu dobrovolníků a vyznavačů potápění.

 

Plzeňští potápěči mají na Domažlicku lom, ve kterém vybudovali podvodní polygon. V roce 2006 do lomu spustili speciální zvon, tzv. keson. Za několik týdnů ke kesonu posadí tuhle pozorovatelnu.

 


podvodni pozorovatelna, Lomeček, Starý Klíčov

Když si parta potápěčů vzala do hlavy, že vyrobí podvodní pozorovatelnu, kamarádi jen nevěřícně kroutili hlavou. Ale povedlo se a z původních plánků kreslených tzv. na kolenou vzniklo exkluzivní potápěčské zařízení. "V mnoha věcech jsme nevěděli, jak postupovat, zapojila se do toho spousta našich kamarádů, kolegů a fandů," popisuje situaci prezident Svazu českých potápěčů Pavel Macura. V Čechách žádné takové zařízení neexistuje. Podobné zařízení je v Keni, kde je umístěno v jezeře a slouží k pozorování hrochů.

 

Celý kolos je vysoký dvanáct metrů a kvůli vztlaku ve vodě váží třicet tun. Nádoba použitá pro výrobu pozorovatelny byla původně železniční cisterna. Kabina má kulovitý tvar o průměru 3,5 metru a v jejích bocích je vytvořeno osm okének. Do pozorovatelny se sestupuje 8 metrů dlouhou šachtou se žebříkem.

 

Kochat se podvodním životem nebo pozorovat potápěče v akci tu může až osmnáct lidí najednou. Kulovitá pozorovatelna je opatřená tlakovým přívodem čerstvého vzduchu. Na hladinu vede potrubní šachta zakončená vstupní kabinou. Kabina bude zhruba devět metrů pod vodou a bude možné do ní vlézt i v zimě, protože i v zimě je co pozorovat. 

 

Funkční bude podvodní pozorovatelna od 24.9.2011, kdy ji potápěči umístí do lomu ve Starém Klíčově na Domažlicku.

 

Odkaz na reportáž ČT najdete ZDE.

 

(zdroj ČT24)

 
« Zpět