Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

PROJEKT AWARE - POMOZTE DÁT ŽRALOKŮM ŠANCI

18.06.2010, 14:29, Radek Holub

Přidejte se k potápěčům AWARE na celém světě, kteří požadují lepší ochranu žraloků. Podepište petici projektu "Help Give Sharks A Fighting Chance".

 

Každý rok jsou miliony žraloků zabity jedním z nejnebezpečnějších predátorů Země - lidmi. Většina žraloků je lovena kvůli ploutvím, jež se za 100 dolarů po misce prodávají v asijských zemích v podobě žraločích polévek. Do Hongkongu každoročně dorazí deset milionů tun žraločích ploutví, což představuje smrt 73 milionů žraloků. Přitom lov pro ploutve se vyznačuje mimořádnou krutostí, jelikož zvířatům jsou ploutve uřezány a zbytky těl ještě zaživa hozeny zpět do oceánů.

 

Odkaz na stránky PROJECT AWARE a petici je přiložen níže.

 


Nadace Project AWARE a AWARE potápěči po celém světě jsou pobouřeni výsledky 15. konference smluvních stran Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která se konala v březnu 2010 v Kataru. Návrhy pro omezení lovu a obchodu s 8 druhy žraloků (žraloka sleďového, ostrouna obecného, kladivouna bronzového, kladivouna velkého, kladivouna obecného, žraloka písčinného, žraloka velrybáře a žraloka dlouhoploutvého) a jejich zařazení do přílohy CITES II nezískaly potřebné 2/3 hlasů. Tato situace představuje vítězství pro úzké, krátkodobé ekonomické zájmy nad vědou a bezesporu dlouhodobým přínosem zachování těchto druhů. Navzdory mezinárodní překážce na konferenci CITES 2010 se žralokům v nedávné době dostalo historické národní ochrany v Evropě, Palau a Maledivách díky podpoře potápěčů a obhájců jako jste vy. 

 

Project AWARENedovolte, aby selhání CITES určilo budoucnost pro těžce vyčerpanou žraločí populaci. AWARE potápěči na celém světě se spojují dohromady, aby dokázali svůj zájem o záchranu žraloků. Společně můžeme pokračovat v boji za ochranu, kterou si žraloci zaslouží. Projekt AWARE předloží vaše podpisy na petici "Help Give Sharks A Fighting Chance" zástupcům CITES. 

 

 

V době, kdy píšeme tento článek, je na petici přes 21 tisíc podpisů. Připojte se i vy.

 

Další info o projektu a petice na www.projectaware.org/givesharksachance

 
« Zpět