Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

SLAVNOST NOC ÚPLŇKU - ZADAR

10.07.2010, 21:25, Radek Holub

Zadar, noc úplňku, nábřeží RivaZadarská úplňková slavnost sice nemá dlouhou tradici, ale za 9 let své existence se stala festivalem místních specialit, zvyků a lidové hudby celé zadarské oblasti. Účastní se jí tisíce lidí ze Zadaru a jeho okolí i turisté z blízkých letovisek. Loni slavnost navštívilo kolem 40000 návštěvníků.

 

Pokud si chcete zpestřit pobyt v Chorvatsku, tak navštivte NOC ÚPLŇKU (NOĆ PUNOG MISECA) v Zadaru.

 


Slavnost v Zadaru začíná již ve čtyři hodiny odpoledne. Za soumraku se obyvatelé města shromažďují na nábřeží Riva, aby si užili noc plnou chorvatské hudby, jídla a folklóru. Lodě jsou přeměněny na plovoucí trhy, kde se prodávají ryby, sýry a ovoce ze všech koutů dalmatského regionu.

 

Mnoho turistů se těší na nezapomenutelné zadarské západy slunce s výhledem na nedaleké ostrovy. Slavný režisér Alfred Hitchcock řekl, že nejkrásnější západ slunce na světě lze vidět právě z promenády Riva. A to nevěděl, že měsíc v úplňku nad zadarským kanálem může být ještě krásnější.

 

Za letní noci úplňku je promenáda Riva osvětlena mnoha pochodněmi a svíčkami. Na plovoucích trzích se prodává vše možné od nejlepších tuňáků a sardinek od známých kalských rybářů (Ugljan), přes škeble z Pašmanu až po novigradské mušle. V "klasických" chorvatských restauracích (konoba) se podávají tradiční dalmatská jídla, fíky, pažský sýr a samozřejmě nesmí chybět rakije.

 

Pokud nemáte možnost procestovat okolí Zadaru a přilehlé ostrovy a poznávat místní folklór, tak určitě navštivte Noc úplňku.

 

Slavnost Noc úplňku se koná dne 25. července 2010 na nábřeží Riva v Zadaru.

 

Zadar. noc úplňku   Zadar, noc úplňku

 
« Zpět