Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

VÁCLAV KRPELÍK - krajinářská a podvodní fotografie

11.08.2011, 15:41, Radek Holub

Vaclav Krpelik, freediving, stara novaljaChtěli bychom širšímu publiku představit potápěče a fotografa Václava Krpelíka. Seznámili jsme se s ním na naší základně v Chorvatsku, kde Václav a jeho kolegové vedli kurzy freedivingu. Zaujaly nás jeho fotografické práce a proto se o ně chceme podělit i s vámi.

 

Článek jsme chtěli zveřejnit již minulý rok, ale Vašek řekl: "Počkej až budu mít hotový nový web". Počkali jsme a výsledek stojí za to. Ostatně můžete to posoudit sami, když jeho webové stránky navštívíte.

 


Václav (*1980) se jako fotograf zajímá hlavně o krajinářskou a podvodní fotografii. K podvodní fotografii se dostal přes svoji další velkou zálibu, a tou je freediving nebo-li potápění na nádech. V roce 2007 se stal instruktorem tohoto stále více populárního sportu a tak měl možnost spatřit mnoho krásných míst ve Středozemním a Rudém moři. A to už byl jen krůček k jeho prvním podvodním fotografiím. Co se týče jeho krajinářských prací, tak ty začly vznikat na Britských ostrovech, kde Václav několik posledních let žil. Naprosto mu učarovala oblast Cornwall v jihozápadní části Anglie, zejména velmi magické místo zvané Land´s End (Konec země). Díky jeho spolupráci s internetovým serverem Fotorádce si můžeme přečíst mnoho zajímavého o Václavových fotoexpedicích a najít tam spoustu rad, co se krajinářské fotografie týče (odkazy na články najdete ZDE).

 

V roce 2010 Václav upgradoval svoji výbavu určenou pro podvodní fotografii a při vedení kurzu freedivingu na naší základně se ji rozhodl vzít poprvé pod vodu. Výsledek celé akce najdeme v tomto článku na již zmiňovaném serveru.

 

Václavovy fotografie byly již několikrát oceněny v soutěžích s mezinárodní účastí. Naposledy to bylo v soutěži Landscape Photographer of the Year 2010, kde jeho fotografie "Mystery of Canary Wharf" vyhrála místo v "Awards Book" a byla vystavena po dobu dvou měsíců jako velkoformátový obraz v Národním divadle v Londýně.

 

Na závěr jedna Václavova rada pro začínající fotografy pod vodou: "Při focení se snažte svět kolem sebe vnímat spíše očima vašeho fotoaparátu než těmi svými. Zvláště kompozice pod vodou, vnímaná přes širokoúhlý objektiv se jeví jinak, než ji vidí naše oči. Proto začátečníci často přehlédnou místa s úžasným potenciálem a ztrácí čas s těmi méně plodnými."

 

Takže nezbývá než popřát Vaškovi dobré světlo a spoustu krásných fotoúlovků. 

 

Více informací o autorovi a výběr jeho fotografií, které lze zakoupit v rámci limitovaných sérií najdete na www.vaclavkrpelik.com.

 

Technika: DSLR Canon, objektivy Canon a Tokina, UW systém Sea&Sea, blesk Inon

 

vaclav krpelik, freediving

 

vaclav krpelik, freedving

 

vaclav krpelik

 
« Zpět