Zaregistrovat do Novinek e-mailem

 

Výstava v Zadaru - Chorvatský Apoxyomenos

28.05.2010, 19:05, Radek Holub

Apoxyomenos, ZadarZajímá vás historie a umění a chcete si zpestřit svoji dovolenou v Chorvatsku? Rádi bychom vás tedy upozornili na výstavu "Chorvatský Apoxyomenos". Jejím hlavním exponátem je nejcennější archeologický objev posledních desetiletí na území Chorvatska – antická bronzová socha Apoxyomena z 2. až 1. století př. n. l..

 

Výstava se koná v Zadaru v Muzeu antického skla a je otevřena až do 20. října 2010.

 


Sochu Apoxyomena našel v roce 1996 belgický amatérský potápěč v hloubce 45 metrů u ostrůvku Vele Orjule při jižním cípu ostrova Lošinj. Představuje atleta, který si po gymnastickém cvičení či závodu seškrabuje hřebílkem (řecky stenglis) pot, olej a písek z těla (odtud také pochází název sochy, znamenající "seškrabávající si"). Je vysoká 1,92 metru a váží 300 kilogramů.

 

Po archeologickém průzkumu přímo na místě nálezu následovala v roce 1999 náročná operace vyzdvižení sochy z hlubiny. I když byla velmi dobře zachovalá, její restaurování trvalo dlouhých sedm let. Poté byla v roce 2006 vystavena v Archeologickém muzeu v Záhřebu a v paláci Medici Riccardi ve Florencii, kde ji shlédlo 80 tisíc návštěvníků. Pak se opět vrátila do Chorvatska – na výstavu do Osijeku, Splitu a Rijeky.

 

Apoxyomenos bude po skončení svého turné definitivně umístěn v novém stálém muzeu, který bude pro tento účel vybudován v Malém Lošinji. "Muzeum Apoxyomena" (Muzej Apoksiomena) bude upraveno ve stávajícím paláci Kvarner na Nábřeží lošinjských kapitánů v Malém Lošinji.

 

Adresa a otevírací doba Muzea antického skla na www.mas-zadar.hr

 

 
« Zpět